Ortadoğu´ya siyasi ve ekonomik olarak önemli açılımlar yapan Türkiye´ye Arap toplumu sempatiyle bakıyor. Türk dizileriyle daha da artan sempatiden faydalanan firmalar da karakterlerin ya da başrol oyuncularının adlarını yüzük, kıyafet ve parfüm gibi ürünlerde kullanıyor. Ortadoğu´da faaliyet gösteren birçok firma da bu ilgiden yararlanarak marka ve ürünlerine reyting rekorları kıran dizi oyuncularının ismini veriyor. En çok tercih edilen isimler ise Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu, Bülent İnal, Necati Şaşmaz, Beren Saat, Songül Öden.

ORTADOĞU BİZİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Doruk Patent Genel Müdürü İrem Çinel Özer, Ortadoğu başta olmak üzere diğer ülkelerde ticaret ile uğraşanlar Türk dizilerindeki oyuncuların karakterleri ile alakalı ticari isimler koyduklarını da belirterek, ´´Ortadoğulu birçok firma Türk dizilerini takip ederek ürettikleri ürünlere dizi karakterlerinin isimlerini veriyorlar. Daha önce Kıvanç yüzüğü, Beren Saat kıyafetleri ile alakalı isimlere ilgi gösteren Arap firmaları şimdi de Muhteşem Yüzyıl dizisinden Halit Ergenç, Meryem Uzerli gibi isimlerin adlarına eşyalar tasarlamaya başladı.

Ortadoğu´da ticaret yapan birçok firma Türk sanatçılarımızın adlarıyla bütünleşen, Parfüm, terlik, takım elbise, yüzük gibi birçok ürün isimlendirerek satıyor. Bu durum Arapların daha fazla satış yapmalarını mümkün kılıyor. Ortadoğu bu alanda çok bakir bir bölge olduğu için Türkiye´yi yakından takip ediyor ve marka tescilini o yönde yapıyor. Ortadoğu´da sektörlere göre en yoğun marka tescillerinin yapıldığı veriler; mağazalar perakende satışlar, gıda, tekstil ve restorandır” ifadelerini kullandı.