Endüstriyel Tasarım

Tasarım, bir ürünün tümü veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütünü ifade eder.

Endüstriyel tasarım bir ürün üzerindeki tüm görseller anlamına gelmektedir. Piyasadaki benzer ürünlerden ayırt edilebilecek nitelikteki farklılıklar endüstriyel tasarım tescili kapsamında korunabilir. Endüstriyel tasarım konusunun son kullanıcılar tarafından diğer ürünlerle karıştırılmayacak kadar farklı olması gerekmektedir. Bu, ürünün ayırt edici niteliğidir.

Endüstriyel tasarımlar 5’er yıl süre ile 25 yıl korunmaktadır. Bu süre içerisinde tescilli ürününüzün tüm imalat ve satış işlemleri sizin izniniz haricinde gerçekleştirilemez. Türk Patent ve Marka Kurumu’nun tasarım sahibine sağlamış olduğu bu tekel işlevi sayesinde yeni fikirleriniz ve buluşlarınızı güven içerisinde kullanabilirsiniz. Tescilli olmayan tasarımlar üzerinde ise herhangi bir hak iddia etmek gibi bir şansınız yoktur, sizin tasarladığınız ürünleri endüstriyel tasarım tescil başvurusu olmadığı taktirde herkes kullanabilir. DORUK PATENT endüstriyel tasarımlarınızla ilgili dosya oluşturulması,  başvuru işlemleri, itiraz işlemleri, başvuru öncesi ve sonrasında takip işlemleri ve hukuki işlemler ile ilgili hizmet vermektedir.