Danışmanlık

KOSGEB Kredi Danışmanlığı

KOSGEB, ülke ekonomisinde çok önemli bir yeri olan KOBİ’lerin sanayi alanındaki faaliyetlerini geliştirmeyi, ülke ekonomisinin en büyük problemlerinden biri olan istihdam açığını kapatmayı, KOBİ’lerin yaptığı buluşlar, iş geliştirme ve AR-GE çalışmalarında onları desteklemeyi amaç edinmiş bir kamu kuruluşudur. Kurulduğu günden bu yana bir çok firmanın gelişiminde hibe ve destekleri ile katkıda bulunmuştur.

KOSGEB’e üye olan firmalara sınai haklar konusundaki belgeler, AR-GE çalışmaları , fuar katılımları gibi konularda, ülke ekonomisine de katkıda bulunacak alanlarda destekler sağlanmaktadır. DORUK PATENT, firmanızın KOSGEB’e üye olabilmesi, KOSGEB desteklerini alabilmesi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

TÜBİTAK Teşvik Danışmanlığı

TÜBİTAK, firmaların AR-GE çalışmalarını destekleyen ve onları buluş yapmaları konusunda özendiren bir kuruluştur. Firmaların bu konular üzerinde yapacağı çalışmaları, sağladığı destek ve hibeler ile desteklemektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda, yapacağınız patent başvurularının maliyetlerinin büyük kısmı TÜBİTAK tarafından ödenmektedir. Yine yapacağınız AR-GE çalışmalarında, iş geliştirme konularında TÜBİTAK firmanıza destek sağlayacaktır.

TÜBİTAK bünyesinde almak istediğiniz bu destek ve kredileri almanızda DORUK PATENT yardımcı olacaktır.

Com.tr Uzantılı İsim Danışmanlığı

İnternet dünyasının hızla büyümesi ile bu alana yapılan yatırımları kaçınılmaz kılıyor. Büyük küçük demeden tüm şirketler kurumsal web siteleri hatta şahıslar bile ilgi alanlarına göre web siteleri yapıyor, yaptırıyor. Ancak karşılaşılan en büyük sorunlardan biri istenilen alan adının (Domain’in) daha önce başkası tarafından tescil edilmiş olmasıdır.

Bilindiği üzre “.com”, “.net” ve “.org” gibi bazı uzantılar ödemesi yapıldığı taktirde herkes tarafından herhangi bir özel şart aranmadan tescil edilebilir. Bu yüzden birçok kişi kullansın veya kullanmasın alan adlarını elinde bulunduruyor.

“.com.tr” alan adları, “Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirket” anlamını taşır ve kurumsal, prestijli bir uzantıdır. Dolayısıyla limited şirketi olmayan bu alan adlarını tescil edemez(di). Artık limited şirketleri, şahıs firmaları ve hatta şahıslar bile “marka tescil başvuru belgesi”  ve “marka tescil belgesi” ile “.com.tr ” alan adı tescil edebilirler.

Marka vekilleri aracılığıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapacağınız marka tescil başvurularınız sonucunca size verilen belge ile ODTÜ’den (nic.tr) 1-2 hafta içinde “.com.tr” uzantılı alan adınızı tahsis edebilirsiniz.

Marka tescil süreci yaklaşık 10 ay sürmektedir ancak marka başvurusunun yapıldığı gün sizde alan adınız için başvuru yapabilirsiniz ve alan adı başvurunuz sonuçlanıncaya kadar sizin veya firmanız adına koruma altına alınır.

“.com.tr” uzantılı alan adınız ODTÜ tarafından önce “Marka Askısı”na alınır ve 2 yıl boyunca burada kalır. Marka tescil belgenizi aldıktan sonra ODTÜ’ye gönderirseniz alan adınız Marka Askısı’ndan çıkarılır.

Eğer 2 yıl içerisinde alan adınıza herhangi bir haklı itiraz gelirse marka başvurunuzun olumsuz sonuçlanıp sonuçlanmadığına bakılır. Olumsuz sonuçlanmış ise “.com.tr” uzantılı alan adınız iptal edilir.

Diğer bir durum ise alan adınız 2 yıl boyunca Marka Askısı’nda kalması ve herhangi bir itirazın da gelmemesidir. Bu durumda alan adı 2 yıl boyunca aktif olarak kullanıldı ise bundan sonra yapılacak itirazlarda marka başvurusunun olumlu veya olumsuz sonuçlandığına bakılmaz ve itiraz geçersiz sayılır. “.com.tr” uzantılı alan adı ilk kayıtlı olduğu kişide kalır.

Kısacası; Sadece marka tescil başvuru belgesi ile bile “.com.tr” uzantılı alan adı tescil (isim tescili) edilebilir. Ltd. Şti. olunması şartı aranmadan herkes marka başvurusunu yapabilir ve istediği “.com.tr” uzantılı isim tescilini yaptırabilir. Sadece alan adını alabilmek için bile marka başvuruları yapılmaktadır. Türkiye’de alan adı tescilinin ve marka tecilinin büyük bir hız kazandığını düşünürsek alan adının başkası tarafından tescil edilmeden harekete geçilmesinde fayda vardır.