Sony geçtiğimiz hafta PS VR‘ın geleceği olabileceği düşünülen bir mekanizma için yeni patentbaşvurusunda bulundu. Patent adı geçen “Duruş Kontrol Sistemi”, kullanıcının vücudunun yönünü değiştiren ve kafasına yerleştirilen bir görüntüleme birimini içeren jiroskopik bir cihaz.

Sony’den PS VR’ın geleceğine yön verecek yeni patent!

Sony‘nin patentine göre; cihaz oyuncunun vücudunu önceden hazırlanmış bir maceraya (VR roller coaster gibi) uyacak şekilde hareket ettirmek yerine, oyuncunun vücuduna VR deneyimi için girdi olarak yanıt veriyor.

Patentler gelecek için büyük önem taşısa da, şirketlerin paten başvurusunda bulunduğu yeniliğin geliştirilip geliştirilmeyeceği kesin değil. Sony bu cihazı üretmek isteyebilir veya rakiplerinin patent süresince benzer bir jiroskopik sanal gerçeklik deneyimi için patent almasını önlemeyi hedefliyor olabilir.

Patent açıklaması makinenin işlevini oldukça açıklayıcı kılıyor. Büyük olasılıkla Sony patentte bahsedilen cihazın benzer bir prototipini denedi, hatta yaptı. Sony’nin gelecek için planladığı bir proje olduğunu varsayarak, amacının ne olabileceğini tahmin etmek eğlenceli.

Cihaz ilk bakışta oldukça büyük görünüyor ve evde kullanım için ideal olmadığını söyleyebiliriz. Belki de cihazı gelecekte PS VR gibi daha kompakt bir tasarımla istediğimiz yere sığdırabiliriz. Ancak şimdilik eğlence parklarında ve salonlarda görme ihtimalimiz daha yüksek gibi. Sony’nin bu ilginç hamlesinin ne olduğunu bekleyip göreceğiz.

Sizce Sony bu makineyle neler planlıyor? Gelecekte VR deneyimi bambaşka noktalara taşınabilir mi? Yorumlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz.