Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin yayımlandığı belgelerde, Facebook’un “Libra”isminin tüm haklarını daha Haziran 2018’de aldığı ortaya çıktı. Patentin sahibinin limited şirket olarak başvurduğu ve limited şirketin adresinin de Facebook’un ana irtibat adresi ile aynı olduğu görülüyor.

Facebook, kripto parası için Libra isminin patentini aldı

Söz konusu marka ismini daha önce başka bir şirket kullanıyordu. Kripto vergi şirketi bu yakınlarda ismini Lukka olarak değiştirdi.

Ayrıca sosyal medya devi Facebook’un çok gizli tuttuğu bu stabil coini için 1 milyar dolar yatırım arayışında olduğu ifade ediliyor.

Bunun için Facebook’un e-ticaret şirketleri ve uygulamalarla söz konusu coini kabul etmeleri için görüşme yaptığı bildirildi. Ayrıca bu şirketlerden de küçük yatırım bekliyor.

BitMex şirketi İcra Kurulu Başkanı Arthur Hayes ise bu coinlere farklı yaklaşıyor. Hayes, “Facebook ya da Twitter coinlerine kripto para denilmemelidir.” ifadelerini kullandı.

Arthur Hayes, “Bu tokenler onların ekosistemlerinin içinde dolaşımda olacaktır. Kullanıcılar sistemin iyi işlemesi ve gizliliklerinin korunması konusunda bu şirketlere güvenmek zorundadır. Bu tokenlerin Bitcoin ile tek benzerlikleri isimlerindeki “coin” sözcüğü olacaktır. Bunların piyasada olan Bitcoin ve benzeri kripto paralar üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.” dedi.