Rusya’nın bankacılık devi Sberbank tarafından geçtiğimiz kasım ayında başvurusu yapılan akıllı buzdolabının patenti alındı.

Dev Rus Bankası Buzdolabı Patenti Aldı!

Patent Başvurusunu Kasım Ayında Yapmıştı

Dev Rus bankası Sberbank 2018 yılının kasım ayında akıllı buzdolabı patenti için başvuru yapmıştı. Rusya devlet bankası Sberbank başvurusunu Rospatent’e yapmıştı. Yapılan başvuru değerlendirildi ve Sberbank’a akıllı buzdolabı için patent verildi. Banka’nın geçen yıl yaptığı başvurunun 2019 yılının mart ayında kabul edildiği öğrenildi.

Sberbank Akıllı Buzdolabı Patenti Aldı

Sberbank’ın patentini aldığı akıllı buzdolabı ile internet şebekesine erişim sağlanabiliyor. Kameralarla ve sensörlerle donatılmış olan buzdolabı içindeki yiyeceklerin miktarlarını ve durumlarını kontrol ediyor, cep telefonu uygulaması aracılığıyla kullanıcıya iletiyor. Böylece buzdolabının sahibi bozulmaya yakın yiyecekleri ve hangi yiyecekten ne kadar kaldığını öğrenmiş oluyor.

Rusya’da Akıllı Buzdolabı Üretimi Yapılıyor

Vedomosti gazetesine bilgi veren bir Sberbank yetkilisi Banka’nın bünyesinde bir inovasyon birimlerinin olduğunu söyledi. Ancak yetkili Sberbank inovasyon biriminin yürüttüğü çalışmalar ile ilgili bilgi vermekten kaçındı. Rusya’da halen cep telefonu uygulamaları ile yönetilebilen ve kontrol edilebilen akıllı buzdolabı üretiliyor. Bu modeller Samsung, LG, Liebherr ve Bosch gibi markalar tarafından üretiliyor. Kablosuz olarak internete erişim sağlanabilen buzdolabı modellerinin fiyatları 40 bin – 50 bin ruble arasında değişiyor. Kamera donanımına sahip olan akıllı buzdolabı fiyatları ise 200 bin ruble civarında olduğu biliniyor.

Sberbank Buzdolabı mı Üretecek?

Bilgi veren Sberbank yetkilisi patenti alınan buzdolabı modelinin üretiminin yapılmadığı bilgisini verdi. Sberbank 2018 yılının kasım ayında yaptığı buzdolabı patenti bu yılın mart ayında kabul gördü ve patent verildi.