Yukarı Çık
Danışmanlık
Uzmanımıza Danışın
Marka, patent, tasarım ve diğer sorularınızı
uzmanlarımıza danışmak için formu doldurunuz

Kalite Belge Danışmanlığı

Günümüz ticaret hayatında gerek kamu sektörü gerek özel sektörde üretmiş olduğunuz malların ve/veya firmanızın belirli standartlarda olması gerekmektedir. Sayıları binlerle ifade edilen firmalara her gün yenileri eklenmekte rekabetin böylesine yoğun olduğu günümüzde farklılık yaratabilmek ve  işlerin belirli bir kalitede yapıldığının bilinmesi açısından çeşitli belgelerin alınması gerekmektedir.

Kalite belgeleri ürünlerinizin standardını saptaması işlerinizin düzgün düzenli yapıldığını göstermesi açısından önemlidir. İSO ,TSE ,CE gibi ulusal ve uluslarası geçerliliği olan belgeler ile firmanızı çok daha yukarılara taşıyabilirsiniz. Tüm sektörler için alınması artık neredeyse zorunlu hale gelen ISO belgesi , gıda imalatçıları ve restauranlar için gerekli olan İSO 22000 ve HACCP ,tıbbi cihazlar için İSO 13485, çevre duyarlılığı için düzenleniş İSO 14000,otomotiv ve makine üreticileri için 16949 , iş ve işçi güvenliği için OHSAS 18000 gibi ISO kalite belgeleri, gıda ,güvenlik ,sağlık gibi bazı sektörler için TSE belgesi ,hizmet yeri yeterlilik belgesi ve uluslar arası standardizasyon sağlayan CE belgesinin alınması firmanızın geleceği açısından önem teşkil etmektedir.

DORUK PATENT olarak pek çok devlet ihalesinde zorunlu hale gelen kalite belgelerinin alınması için gerekli evrakların oluşturulmasını ve denetim öncesi ve sonrasındaki danışmanlık hizmetlerini sizin için sağlamaktayız.


KOSGEB Kredi Danışmanlığı

KOSGEB, ülke ekonomisinde çok önemli bir yeri olan KOBİ’lerin sanayi alanındaki faaliyetlerini geliştirmeyi , ülke ekonomisinin en büyük problemlerinden biri olan istihdam açığını kapatmayı , KOBİ’lerin yaptığı buluşlar ,iş geliştirme ve AR-GE çalışmalarında onları desteklemeyi amaç edinmiş bir kamu kuruluşudur.Kurulduğu günden bu yana bir çok firmanın gelişiminde hibe ve destekleri ile katkıda bulunmuştur.

KOSGEB’e üye olan firmalara sınai haklar konusundaki belgeler, AR-GE çalışmaları , fuar katılımları gibi konularda , ülke ekonomisine de katkıda bulunacak alanlarda destekler sağlanmaktadır. DORUK PATENT, firmanızın KOSGEB’e üye olabilmesi, KOSGEB desteklerini alabilmesi için danışmanlık hizmeti vermektedir.


TÜBİTAK Teşvik Danışmanlığı


TÜBİTAK, firmaların AR-GE çalışmalarını destekleyen ve onları buluş yapmaları konusunda özendiren bir kuruluştur. Firmaların bu konular üzerinde yapacağı çalışmaları ,sağladığı destek ve hibeler ile desteklemektedir. Türk Patent Enstitüsü ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda ,yapacağınız patent başvurularının maliyetlerinin büyük kısmı TÜBİTAK tarafından ödenmektedir. Yine yapacağınız AR-GE çalışmalarında, iş geliştirme konularında TÜBİTAK firmanıza destek sağlayacaktır.

TÜBİTAK bünyesinde almak istediğiniz bu destek ve kredileri almanızda DORUK PATENT yardımcı olacaktır.
 

Com.tr Uzantılı İsim Danışmanlığı

İnternet dünyasının hızla büyümesi ile bu alana yapılan yatırımları kaçınılmaz kılıyor. Büyük küçük demeden tüm şirketler kurumsal web siteleri hatta şahıslar bile ilgi alanlarına göre web siteleri yapıyor, yaptırıyor. Ancak karşılaşılan en büyük sorunlardan biri istenilen alan adının (Domain’in) daha önce başkası tarafından tescil edilmiş olmasıdır.

Bilindiği üzre “.com”, “.net” ve “.org” gibi bazı uzantılar ödemesi yapıldığı taktirde herkes tarafından herhangi bir özel şart aranmadan tescil edilebilir. Bu yüzden birçok kişi kullansın veya kullanmasın alan adlarını elinde bulunduruyor.

“.com.tr” alan adları, “Türkiye’de faaliyet gösteren bir şirket” anlamını taşır ve kurumsal, prestijli bir uzantıdır. Dolayısıyla limited şirketi olmayan bu alan adlarını tescil edemez(di). Artık limited şirketleri, şahıs firmaları ve hatta şahıslar bile “marka tescil başvuru belgesi”  ve “marka tescil belgesi” ile “.com.tr ” alan adı tescil edebilirler.

Marka vekilleri aracılığıyla Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) yapacağınız marka tescil başvurularınız sonucunca size verilen belge ile ODTÜ (nic.tr) den 1-2 hafta içinde “.com.tr” uzantılı alan adınızı tahsis edebilirsiniz.

Marka tescil süreci yaklaşık 10 ay sürmektedir ancak marka başvurusunun yapıldığı gün sizde alan adınız için başvuru yapabilirsiniz ve alan adı başvurunuz sonuçlanıncaya kadar sizin veya firmanız adına koruma altına alınır.

“.com.tr” uzantılı alan adınız ODTÜ tarafından önce “Marka Askısı”na alınır ve 2 yıl boyunca burada kalır. Marka tescil belgenizi aldıktan sonra ODTÜ’ye gönderirseniz alan adınız Marka Askısı’ndan çıkarılır.
Eğer 2 yıl içerisinde alan adınıza herhangi bir haklı itiraz gelirse marka başvurunuzun olumsuz sonuçlanıp sonuçlanmadığına bakılır. Olumsuz sonuçlanmış ise “.com.tr” uzantılı alan adınız iptal edilir.

Diğer bir durum ise alan adınız 2 yıl boyunca Marka Askısı’nda kalması ve herhangi bir itirazın da gelmemesidir. Bu durumda alan adı 2 yıl boyunca aktif olarak kullanıldı ise bundan sonra yapılacak itirazlarda marka başvurusunun olumlu veya olumsuz sonuçlandığına bakılmaz ve itiraz geçersiz sayılır. “.com.tr” uzantılı alan adı ilk kayıtlı olduğu kişide kalır.

Kısacası; Sadece marka tescil başvuru belgesi ile bile “.com.tr” uzantılı alan adı tescil (isim tescili) edilebilir. Ltd. Şti. olunması şartı aranmadan herkes marka başvurusunu yapabilir ve istediği “.com.tr” uzantılı isim tescilini yaptırabilir. Sadece alan adını alabilmek için bile marka başvuruları yapılmaktadır. Türkiye’de alan adı tescilinin ve marka tecilinin büyük bir hız kazandığını düşünürsek alan adının başkası tarafından tescil edilmeden harekete geçilmesinde fayda vardır.