Yukarı Çık
Basında Biz
Uzmanımıza Danışın
Marka, patent, tasarım ve diğer sorularınızı
uzmanlarımıza danışmak için formu doldurunuz

 

Hepsi Ortadoğu´da marka oluyor..

Ortadoğu´ya siyasi ve ekonomik olarak önemli açılımlar yapan Türkiye´ye Arap toplumu sempatiyle bakıyor.

Türk dizileriyle daha da artan sempatiden faydalanan firmalar da karakterlerin ya da başrol oyuncularının adlarını yüzük, kıyafet ve parfüm gibi ürünlerde kullanıyor.

Ortadoğu´da faaliyet gösteren birçok firma da bu ilgiden yararlanarak marka ve ürünlerine reyting rekorları kıran dizi oyuncularının ismini veriyor.

En çok tercih edilen isimler ise Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu, Bülent İnal, Necati Şaşmaz, Beren Saat, Songül Öden.

´´ORTADOĞU BİZİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR´´

Doruk Patent Genel Müdürü İrem Çinel Özer, Ortadoğu başta olmak üzere diğer ülkelerde ticaret ile uğraşanlar Türk dizilerindeki oyuncuların karakterleri ile alakalı ticari isimler koyduklarını da belirterek, ´´Ortadoğulu birçok firma Türk dizilerini takip ederek ürettikleri ürünlere dizi karakterlerinin isimlerini veriyorlar. Daha önce Kıvanç yüzüğü, Beren Saat kıyafetleri ile alakalı isimlere ilgi gösteren Arap firmaları şimdi de Muhteşem Yüzyıl dizisinden Halit Ergenç, Meryem Uzerli gibi isimlerin adlarına eşyalar tasarlamaya başladı.

Ortadoğu´da ticaret yapan birçok firma Türk sanatçılarımızın adlarıyla bütünleşen, Parfüm, terlik, takım elbise, yüzük gibi birçok ürün isimlendirerek satıyor. Bu durum Arapların daha fazla satış yapmalarını mümkün kılıyor. Ortadoğu bu alanda çok bakir bir bölge olduğu için Türkiye´yi yakından takip ediyor ve marka tescilini o yönde yapıyor. Ortadoğu´da sektörlere göre en yoğun marka tescillerinin yapıldığı veriler; mağazalar perakende satışlar, gıda, tekstil ve restorandır" ifadelerini kullandı.

Kaynak : http://www.cnbce.com/haberler/turkiye/hepsi-ortadogu-da-marka-oluyor

 


 

 Doruk Patent´in Kurucusu İrem Çinel Özer Patent konusunda mobilyacıları uyardı.

Mobilyacılar satış öncesi nelere dikkat etmeli?

Patentli ürünlerin taklidi yapılırsa ne olur?

Patent müracatından sonra iş bitiyor mu ?

İhracatçı firmalar nasıl hareket etmeli ?

Röportaj için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz..

Kaynak : http://www.mobilyatelevizyonu.com/izle.php?MedID=224

 


 

İstanbul Medeniyetler Defilesi´nin Sponsoru olduk..

 


 

 

ÜNLÜLER MARKA TESCİLİNE YÖNELDİ

Milyonların büyük ilgisini kazanmış ünlü isimler, sahip oldukları ünleri üzerinden yararlanmak isteyen fırsatçılara şans vermek istemiyorlar.

   

Ünlüler kendilerine ait isimlerinin üzerinden haksız kazanç elde edenler hakkında yasal süreç başlatsalar da, kalıcı çözüm olarak isimlerini tescil ettirme yoluna gidiyorlar. Doruk Patent Genel Müdürü İrem Çinel Özer, Bir mal veya hizmeti diğer mal veya hizmetlerden ayırmanın en kolay yolu olarak da tanımlayabileceğimiz markalar sadece firmalar için değil aynı zamanda şahıslar için de hayati önem taşımaktadır. Özellikle ünlülerin son dönemdeki en büyük kabusu aynı zamanda markaları da olan ve gerek yurt içinde gerek de yurt dışında milyonlarca insan tarafından tanınmalarını sağlayan isimlerinin başkaları tarafından tescil edilmesidir. Kötü niyetli kişiler ünlülerin isimlerini (markalarını) kendi adlarına tescil ettirmekte ve oldukça fahiş fiyatlarla satmaya çalışmaktadırlar. Taklit konusunda maalesef oldukça kötü bir şöhrete sahip olan ülkemizde ünlülerin de bu durumdan canı yanmaktadır.’’dedi

ÇOĞU SANATÇI BİLİNÇLİ

Birçok ünlü sanatçının küçük rakamlarla tescil ettirdikleri adlarıyla milyon dolarlar kazandıklarını belirten Özer, ‘‘Acun Ilıcalı: Birbirinden başarılı işlere imza atan Acun Ilıcalı, ilk olarak 2008 yılında ‘Acun Ilıcalı Production’ ile hem şirketinin hem de kendi isim hakkını sinema ve televizyon yapımlarında tescil ettirmiş. Yükselen başarı grafiğiyle büyük bir kazanca kavuşan Ilıcalı, marka başvurularında da sektör genişletme kararı almış. Kara, deniz, hava ulaştırmacığı, sigortacılık, internet hizmetleri, inşaat hizmetleri, deri ile mamul üretimi, oyunlar ve oyuncaklar gibi birçok sektör de kendi ismini tescil ettirmiş. Ajda Pekkan: Güzelliği ve sesiyle yıllara meydan okuyan süperstar Ajda Pekkan, 2005 yılından itibaren birçok iş sektöründe ismini tescil ettirmiş. Kendi adını taşıyan markasıyla kendisinin tasarladığı kıyafetleri de yasal olarak satışını yapan Pekkan, bu marka altında kendisinin onayı olmadan kaçak olarak kıyafetlerinin satılmasını da engellemiş. Ünlü şarkıcı aynı zamanda yiyecek içecek hizmetleri, casino hizmetleri, hayvan terbiye hizmetleri, puro ve sigara ağızlıkları üretimi gibi birçok iş sektöründe isim hakkını tescil ettirmiş.

Cem Yılmaz: Ünlü komedyen Cem Yılmaz diğer ünlü isimlere göre ismini daha önce tescil ettirmiş. 2000 yılında ‘Cem Yılmaz’ olarak kahve ve kakaodan, et, balık ve kümes hayvanlarına, otomobil sektöründen, perde kornişine kadar birçok iş alanında kendi isminin kullanılmasını engellemek için başvuruda bulunmuş. Başvurusundan geçen 10 yıldan sonra biten tescil hakkını da gerekli ücreti ödeyerek yenilemiş. Hülya Avşar: İsmini tescil ettiren bir diğer ünlü isim ise ünlü şarkıcı Hülya Avşar. Yaptığı her işin kusursuz olmasını isteyen Avşar kızı, fırsatçılara engel olmak için parfümeriden diş macununa, spor yaparken giyilen kıyafetlerden banyo havlularına kadar birçok sektörde ismini tescil ettirmiş. Kenan Doğulu: Şarkılarıyla milyonlarca kişiyi peşinden koşturan Kenan Doğulu, aynı süperstar Ajda Pekkan gibi kendi adını tescilleyip, bu ad üzerinden kendi tasarımı olan kıyafetleri satıyor. Deterjanlardan kuyumculuk eşyalarına, çocuk bezlerinden ayakkabılara kadar birçok alanda kendi adını tescil ettirip fırsatçılara engel olmuş. Sadece Bülent Ersoy’un isim tescili başka birinde gözüküyor. Diğer tüm sanatçıların. çoğu marka tescili yaptırmış durumda.’’dedi’’

Kaynak : http://www.medyadoktoru.com/unluler-marka-tesciline-yoneldi.htm

 

 


 

 

 

 

Yaşamsal ve kültürel açıdan medeni hayatta toplumların birbirleriyle olan etkileşimleri ile karşılıklı saygı temelleri üzerinde yoğunlaşmış bir içerikle, ve Anadolu´nun tarihsel mirasını, kültürel birikimini, dönüm noktalarını, bugün yaşayan kültürel miraslarını bir araya getirmek amacıyla, 28 Mayıs´ta Milli Saraylar Şale Köşkü Manej salonunda 2. İstanbul Medeniyetler Defilesi gerçekleşecektir.

Medyadoktoru Yapım tarafından gerçekleşecek olan organizasyonda, İTKİB (İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatcı Birlikleri) Tim (Türkiye İhracat Meclisi), Kaptan İnternational Textile, Bilkom, Platformas Podyum ve Stand Sistemleri,Mavi Ses Işık Müzik ve Görüntü Sistemleri, Alman Hastanesi, Çıtır Usta, İnter Press, Salon Veysel, Barbaros Ozalit, Flowers by Oğuzhan, Doruk Patent, 2.Medeniyetler Defilesi´nin, tasarımlarını moda tasarımcısı Gülnur Güneş gerçekleştiriyor.

Gecenin en büyük sürprizi ise 2.Abdulhamitin 5. Kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu yapacak..

Medeniyetin, bir kent, bir kültür ve bir hayat tarzı demek olduğuna değinen Medyadoktoru Yapım firma yöneticisi ve 2.İstanbul Medeniyetler Defilesi sorumlusu Savaş Uğurlu, ´´Medeniyetler Defilesi projemizin ikincisinde çok sık eleyip ince dokuyoruz. Anadolu Medeniyetleri ile Türk Medeniyetlerini aynı çatı altında toplama kararı aldık. Pojemizin yeni tasarımcısı Gülnur Güneş oldu. Çok büyük sürprizleri olacak olan 2. İstanbul Medeniyetler Defilesinde ismine yakışır şekilde gece gündüz çalışıyoruz. Yeryüzünde insanlık nerede bir kent kurmuşsa, orada bir kültür ve bir yaşam biçimi doğar. Bu durum milletten millete değiştiği gibi, aynı zamanda, bir ülkenin içinde şehirden şehire de değişen zenginlikleri önümüze serer. Aynı ülkenin içinde, bir şehirden diğerine geçtikçe, belirgin bir şekilde değişen kültürlerle, geleneklerle, hayat tarzlarıyla karşılaşırız. Bir dünya kenti ise, önümüze, benzeri olmayan zenginlikler serer. İstanbul, tarih boyunca çeşitli uygarlıkların, köprü noktasında bulunmuş, asırlarca çeşitli kültüre ve geleneklere sahip insanları barındırmış bir kent. Böyle bir şehir, tarihiyle, tarihten kalan yadigarlar ve kültür mirasları ile kurumlarıyla, halkıyla, gelenekleriyle, kendi başına bir medeniyet olur, böylece dünyada yerini alır. Projede amacımız, bu mirasa bir katkıda bulunarak, geleceğe bir iz bırakabilmektir.´´dedi 

YENİ TASARIMLAR YAPILACAK

2.İstanbul Medeniyetler Defilesinin kıyafetlerinin 30 parçadan oluşacağını belirten moda tasarımcısı Gülnur Güneş, ´´Günümüzde insanlar, geçmişe dönük aidiyetlerin merak eden, arayan, sorgulan bir durumdadır. İnsanın bu merakının bir sonucu olarak pek çok sanat dalı gibi "Moda" da geriye dönük hasretleri gidermede bir rol üstleniyor. İstanbul Medeniyetler Defilesinde temel amacımız Anadolu topraklarının renkli ve çok kültürlü yapısını, günümüzün estetik algısı içerisinde sunabilmek. Pek çok Medeniyetin kesiştiği coğrafyamızdan ve tarihimizden beslenen Anadolu kültür ve sanatı podyumda ete kemiğe bürünecek. Yaklaşık 30 parça halinde sunulacak olan defilede, uygarlıkların doğru bir biçimde yorumlanması, aynı topraklarda birlikte şekillendiğimiz kültürlerin görsel ifadesi, bütün ihtişamıyla sunulacak. Medeniyetlerin birbirleri ile olan ilişkisini çözümlemeye çalışırken, günümüzde hala süregelen geleneklerin temel yapısını koruyarak, kültürlerin yeniden inşasına ışık tutabilmeyi ümit ediyoruz."

MODA, KÜLTÜRLERLE MEDENİYETİ BULUŞTURACAK

Organizasyonda tarih ve modayı bütünleştirmek için tüm detaylara dikkat ettiklerini belirten, 2. İstanbul Medeniyetler Defilesi danışmanı Sümeyra Merve İLBAK ise, ´´Kültür yaşayan, organik bir olgudur. Yüzyıllar içinde üzerinde inşa edilen coğrafya ve insanlar aracılığıyla değişir. Zaman kavramı kültürlerin şekillenmesindeki en etkin parametredir. Tarih ve Modayı bu toprakları ifade ederek bir araya getirmek dikkatli bir çalışmayı gerektiriyor. Bu projedeki odak noktamız, gelenekseli, güncel olarak yorumlarken; bu topraklardaki medeniyet çeşitliliği ve kozmopolit yapıyı doğru ifade edebilmektir. Bu toprakların dünya üzerindeki anlamını kavramak başlı başına bir araştırma konusudur. Bunu sanat aracılığıyla aktarabilmek ise günümüzün temel sorunsallarından biri olarak karşımıza çıkıyor. 20. Yüzyılda sanat olaylarının reel dünyanın bir parçası haline gelmesiyle, sanat özerk, kırılgan, cam fanusta saklanmış yapısından çıkarıldı. Sanat ve Tasarım olayları, insanın dünyayı doğru kavramasında önemli bir etken haline dönüştü. Artık insana mâl edilmiş olan sanat, Medeniyetler Defilesi´yle birlikte, moda kavramı üzerinden bir kez daha dünyaya sunulacak."

 

Kaynak : http://www.sondakika.com/haber/haber-medeniyetleri-bulusturan-sehr-i-istanbul-da-5817232/