Yukarı Çık
Coca Cola’nın gizli formülünü yalnızca iki şirket yöneticisi biliyor !!

Coca Cola’nın gizli formülünü yalnızca iki şirket yöneticisi biliyor ! Yıllardır süre gelen efsane aslında kısmen gerçek, evet yalnızca iki kişi gizli formülü biliyor ancak yarım yarım değil, her ikisinde de formülün tamamı mevcut.”Sır gibi saklanan” formül, her ne kadar gerçekten orijinaliteyi korumak adına önemli olsa da mevzu biraz da bilerek abartılıyor.

Teknik olarak Coca Cola’nın formülünü bulsanız veya ele geçirseniz dahi üretmeniz mümkün değil, çünkü Coca Cola’nın isminde de yer alan “Coca” bitkisinin yapraklarındaki kokaini arındırmaya yetkili tek tesiste Coca Cola’nın elinde.”Coca” tamamda “Cola” nerden geliyor derseniz; o da içindekiler listesinde adı “Sitrat Kafein” olarak geçen, bir diğer içerik olan “kola fındığı”ndan geliyor.

Reçeteyi tahmin eden yada çözenlerin daha önce yaptıkları kopya ve benzer ürünler hep fiyaskoyla sonuçlandı.Çünkü, tamam formül çok özel ama marka değeri olmadan hiç birşey.Coca Cola’da bunu bildiğnden olacakki yukarıda değindiğimiz gibi olayı bilerek abartmış ve adeta bir reklam kampanyası gibi yönetmiştir.
Coca Cola’nın marka değerini arttırmak için yönettiği formül kuralları:

-Coca Cola formülün yazılı ilk ve tek halini 1916 yılında yüksek güvenlikli bir bankada saklanmak üzere koymuş ve bunu da medyaya servis etmiştir.
-Çıkarılan şirket kanunuyla formülü herhangi bir anda yalnızca 2 şirket üyesinin bilebileceği emrolunmuştur.
-Bu iki kişinin isimleri ve pozisyonları asla açıklanmayacaktır.
-Bu iki şirket üyesinin güvenlik sebebiyle aynı uçakta seyahat etmesi yasaktır.

Tabi Coca Cola formülü ne kadar sıkı sıkıya korusada üretimde yer alan işçiler aşağ yukarı üretecek bilgiye sahipler.Ele geçirilmesi imkansız havası yaratılan formülün çözülmesi imkansız değil tabiki.Yıllarca çeşitli yayınlarda formüller yer aldı, ancak tabi ki Coca Cola bunların hepsini reddettiği için hangisinin %100 doğru olduğunu bilemiyoruz.Sonuç olarak, formül gizli, ancak çözülmez değil, ya da ele geçireni Coca Cola öldürmüyor bazı sokak efsanelerinde olduğu gibi, çünkü onlarda biliyorlar ki; marka olmadan formül hiç birşey..

Hatta alın size formül:

    Sitrat Kafein, 28 gr.
    Vanilya özü, 28 gr.
    Tatlandırıcı (detaylar aşağıda) , 70 gr.
    Arıtılmış Koka, 112 gr.
    Sitrik Asit, 84 gr.
    Limon Suyu
    Şeker, 13 gr.
    Su, 9,5 lt.
    Karamel katkısı

Tatlandırıcı için:

    Limon yağı, Portakal yağı, Fındık yağı, tarçın, kişniş, portakal çiçeği esansı ve alkol

Kafein asidi ve limon suyunu 1 litre kaynar suyla karıştırın ve soğuduğunda vanilya ve tatlandırıcıyı ekleyin. ve 24 saat bekleyin.